[vc_row content_placement=“middle“ row_background_text_animation=“yes“ css=“.vc_custom_1682672507052{padding-top: 2rem !important;padding-bottom: 2rem !important;}“][vc_column width=“1/2″][vc_single_image image=“3822″ img_size=“large“][/vc_column][vc_column width=“1/2″][vc_column_text]Výskum naznačuje, že vykonávanie odporového tréningu pred kardiom je najlepšie na maximalizáciu sily.
Vedci sa zameriavali na 19 štúdií, kde účastníci vykonávali silu a kardio počas toho istého cvičenia a analyzovali VO2 max a silu dolných končatín. Štúdie trvali od 8 do 24 týždňov a ľudia cvičili dva až trikrát týždenne.
Keď sa kardio cvičilo pred váhami – najmä v dlhodobých štúdiách – došlo k významnému poklesu sily. Ale tu je háčik: keď bol cieľom VO2 max, poradie cvičenia nezáležalo. To znamená, že vaša aeróbna kapacita sa nemusí meniť, ak robíte váhy pred kardiom v porovnaní s tým, že začínate s kardiom.
Väčšinou nám do fitka klienti chodia s cieľom schudnúť, spevniť, prípadne byť ohybnejší, flexibilnejší, jednoducho cítiť sa dobre vo svojom tele. Na chudnutie je najefektívnejšie kombinovať silová odporový tréning s kalorickým deficitom. Vo fitku formujeme, v kuchyni redukujeme a výsledky sa dostavia. Kardio v tomto prípade plní funkciu pálenie extra kalórií navyše. Nakoľko je však v rámci tréningu priorita silové cvičenie a budovanie svalstva, kardio odporúčam zaradiť po cvičení. Úplne najefektívnejšie je zaradiť kardio tréning v deň, kedy necvičíme vo fitku. Vtedy maximalizujeme benefity oboch foriem tréningu úplne najviac.
Ak je cieľom klienta lepšie sa cítiť, zlepšiť kondičné schopnosti, v tom prípade sa môže zaradiť kardio na začiatok, prípadne aj vložiť kedykoľvek do tréningu.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row content_placement=“middle“ row_background_text_animation=“yes“ css=“.vc_custom_1682672501249{padding-top: 2rem !important;padding-bottom: 2rem !important;}“][vc_column width=“1/2″][vc_column_text]Už teda vieme, že v prípade formovania postavy je efektívnejšie začať silovým tréningom a na záver alebo v iný deň zaradiť kardio tréning. No poradia sa môže vymeniť nielen v rámci cieľov dlhodobých, ale aj dočasných-krátkodobých. Možno sa pripravujete na bežecký pretek, chcete spestriť tréning, vyskúšať niečo nové do bežnej tréningovej rutiny. Občasné experimentovanie prinesie šokovanie svalstva a telo na tento stimul reaguje.
Všeobecne platí, že poradie vášho cvičenia závisí od vašich priorít a cieľov. Ak chcete zlepšiť vytrvalosť, začnite s kardiom. Ak chcete zvýšiť silu, začnite s odporovým tréningom. Ak máte obmedzený čas, môžete robiť oboje počas jedného cvičenia a dosiahnete veľký pokrok, ale prioritizované cvičenia sa zlepšia rýchlejšie.
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=“1/2″][vc_single_image image=“3821″ img_size=“medium“][/vc_column][/vc_row][vc_row row_background_text_type=“vertical“ row_background_text_animation=“yes“ css=“.vc_custom_1566220281604{padding-top: 135px !important;padding-bottom: 140px !important;}“ row_background_text_2=“ASK“ row_background_text_size=“190px“ row_background_text_size_1440=“140px“ row_background_text_color=“rgba(104,104,104,0.2)“][vc_column][vc_row_inner row_content_width=“grid“][vc_column_inner offset=“vc_col-lg-6 vc_col-md-12″]
Sme tu pre Vás, napíšte nám
Lozorno 900 55
+421 905 286 014
+421 911 034 111
fitrock@fitrock.sk[/vc_column_text]