Arnold je pre nás, fitnesákov, ikona. Patrí k najlepším kulturistom dejín, prerazil v Hollywoode, stal sa guvernérom jednej z najsilnejších ekonomík sveta, je podnikateľ a filantrop. Pritom sa narodil v malej dedinke pri Grazi, v tom čase veľkej asi ako Pernek. Kniha „Be Useful: Seven Tools for Life“ od Arnolda Schwarzeneggera sa zameriava na životné lekcie a princípy, ktoré mu pomohli dosiahnuť úspech v rôznych oblastiach života. Táto kniha je zaujímavá najmä tým, že princípy, ktoré Arnold opisuje, sú retrospektívou jeho života a jeho skúseností. Tu sú kľúčové body:
Mať jasnú víziu: Schwarzenegger zdôrazňuje dôležitosť jasne definovaných cieľov a vízie pre dosiahnutie úspechu. Bez cieľov je podľa neho ťažké dosiahnuť akýkoľvek významný pokrok. On začal víziou zoširoka. Ako malý chlapec sníval, že bude žiť život, aký videl v amerických filmoch, no ešte nevedel, ako to uskutočniť. V puberte zistil, že má talent na silový tréning a tak, ako jeho vzory, sa cez kulturistiku môže dostať k filmom. Ostatné je už história.
Nikdy nemyslieť v malom: To bolo Arnoldovi príznačné. Vždy, keď si stanovil víziu, mala dopad na širokú populáciu. V kulturistike ovplyvnil generácie cvičencov, stal sa celosvetovo známym hercom. V rámci politiky dosiahol najvyššiu pozíciu, aká bola z hľadiska americkej ústavy možná. Áno, ak by to išlo, kandidoval by na prezidenta Spojených štátov amerických. Arnold bol presvedčený, že keď sa do niečoho pustí, bude si to vyžadovať veľa úsilia, tak nech to má veľký účinok vo svete.
Makaj: Kľúčovým prvkom jeho úspechu je tvrdá práca a disciplína. Arnold zdôrazňuje, že je dôležité byť ochotný pracovať tvrdo ako ostatní, aby ste dosiahli svoje ciele. V knihe použil krásny príklad, keď pred zopár rokmi absolvoval plánovanú operáciu, no tá sa skomplikovala. Mal ostať ako ležiaci pacient oveľa dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo. No jeho cieľ bol jasný. O tri mesiace začína natáčanie nového Terminátora a on musí byť na pľaci vo forme. Na stenu v nemocnici si napísal dva jasné pokyny, ktoré mu doktor dal: prechádzaj sa a dýchaj. Vďaka plnej sústredenosti na tento cieľ robil denne presne to, čo sa vyžadovalo. O tri mesiace bol na pľaci v plnej forme.
- Predávať, predávať, predávať: Arnold zdôrazňuje, že je dôležité mať podporu okolia na uskutočnenie svojich cieľov. A k tomu je dôležité, aby ste svoj príbeh vedeli správne odprezentovať-predať. Nakloniť si správnych ľudí na svoju stranu je kľúčové. V 80. rokoch boli Arnold a Sylvester Stallone dvaja najvýraznejší akční hrdinovia svojej éry. Aby Arnold rozšíril svoje portfólio filmov, snažil sa dostať aj do komédií. No nikto ho nechcel obsadiť. Vymyslel preto šikovný plán, ako presvedčiť jedného vplyvného producenta, aby súhlasil so scenárom, ktorý mu on a ďalší herec Danny DeVito predstavili. Výsledok: Film „Dvojičky“ (Twins) je Arnoldovým najzárobkovejším filmom, dokonca viac ako „Terminátor 2: Deň zúčtovania“.
- Zmeňte prístup: Arnold razí prístup, že sa netreba rozčuľovať nad vecami, ktoré nemôžeme ovplyvniť. A ak ich dokážeme ovplyvniť, mali by sme so situáciou niečo urobiť. Viackrát, najmä počas jeho politickej kariéry, sa dostal do bodu, kedy bol presvedčený, že je v práve a ostatní mu krivdia. V takom momente je dôležité uvedomiť si, čo človek urobil zle, pozrieť sa na situáciu s nadhľadom a následne zmeniť prístup. Od reaktívneho na proaktívny. V živote sa dostaneme veľakrát do bodu, kedy budeme cítiť nespravodlivosť. Môžeme sa utápať v žiali alebo zmeniť prístup.
- Zavri ústa, otvor myseľ: Ako sa hovorí, Boh nám dal dve uši a jedny ústa, takže by sme mali dvakrát toľko počúvať ako hovoriť, pretože keď rozprávame, len opakujeme to, čo už vieme. Keď však počúvame, máme šancu sa naučiť niečo nové. Arnold vždy načúval inšpiratívnym, šikovným a múdrym ľuďom. Napriek výrazným úspechom v jeho kariére ostal pokorný a neustále bol zvedavý, ochotný počúvať a naučiť sa niečo nové.
- Rozbi svoje zrkadlá: Na svete je jedna droga, na ktorej je dobré ostať závislý. Je to hrejivý pocit, keď človek pomáha. Keď dokážeme urobiť niečo nezištne, bez pocitu, že z toho chceme niečo vyťažiť, zlepšujeme prostredie okolo seba. Arnold tiež zdôrazňuje, že je dôležité nemať prístup JA vs. ostatní. Oveľa lepšie ako súťaživosť (okrem športu) je spolupráca. Potrebu vytvárať synergie spomína aj Stephen Covey v legendárnej knihe „7 návykov skutočne efektívnych ľudí“.