Kofeín patrí medzi jedny z mála účinných (a legálnych) prostriedkov na zlepšenie výkonu. Ale vaša genetika môže určiť najlepší spôsob, ako načasovať kofeín pre ideálne výsledky, resp. či vôbec pomôže kofeín zlepšiť váš výkon v práci, škole alebo fitku.
Zdá sa vám, že jedna káva nestačí?
Zdá sa vám niekedy, že kofeín jednoducho nedodáva rovnaký impulz, aký poskytuje iným? To by nemuselo byť len vo vašej hlave.
Podľa nedávnej systematickej recenzie by mohli vaše gény určiť, do akej miery kofeín zlepšuje váš výkon pri cvičení.
Výskumníci skúmali vzťah medzi kofeínom, genotypom CYP1A2 (gén ovplyvňujúci metabolizmus kofeínu) a výkonnosťou cvičenia. Výsledky ukázali, že jednotlivci s konkrétnym genotypom (nazývaným AA) zažili väčšie zlepšenie výkonnosti pri cvičení s kofeínom v porovnaní s tými s iným genotypom (AC alebo CC).
To znamená, že ľudia s genmi, ktoré metabolizujú kofeín strednou alebo rýchlejšou rýchlosťou, dosiahli najväčšie výhody. Zatiaľ čo pomalí metabolizátori nevideli žiadne alebo len malé výhody, v niektorých prípadoch dokonca zaznamenali pokles výkonu.
Celkovo sa zdá, že kofeín má pozitívny vplyv na výkon. Stovky štúdií, vrátane dôkladnej metaanalýzy, naznačujú, že kofeín zvyšuje silu, svalovú vytrvalosť, aeróbnú vytrvalosť, silu, rýchlosť a dokonca aj skákanie. To sa nám páči, nie? 🙂
Napriek všeobecnej účinnosti kofeínu niektorí ľudia nemusia zažiť rovnaký prírastok výkonu. Ak chcete otestovať svoje gény, existuje mnoho metód (rôzne DNA testy). Ale nie je to nevyhnutné, pretože väčšina ľudí má z kofeínu prospech. Avšak, ak váhate medzi konzumáciou kofeínu alebo máte pocit, že vám veľa nepomáha, je možné, že na to nemáte gény.
Ak chcete čo najlepšie využiť kofeín pred cvičením, tu je váš sprievodca:
- Ak máte pomalý metabolizmus kofeínu a chcete si pri cvičení trochu zvýšiť výkon, mali by ste zvýšiť svoj príjem kofeínu (toto je vaše ospravedlnenie pre extra šálku kávy).
- Ak máte gen pre pomalý metabolizmus kofeínu, konzumácia kofeínu aspoň 60 minút pred cvičením by vám mohla pomôcť dosiahnuť stimul v správnom čase.
Pamätajte si, že hoci kofeín môže byť účinný, nie je to magické riešenie pre zlepšenie výkonu pri cvičení. Dobrá strava, primeraná hydratácia, spánok a pravidelný tréning sú stále najefektívnejšie spôsoby dosiahnutia vašich fitness cieľov.
Spotreba kávy naprieč svetom
Fínsko a Nórsko sú na vrchole zoznamu s priemernými hodnotami 9,6 a 7,2 kg kávy spotrebovanej na obyvateľa za rok. Spojené štáty sú na 22. mieste s hodnotou 3,1 kg. Štúdia z roku 1984 ukázala, že Kanada a USA mali na obyvateľa spotrebu kofeínu trojnásobne vyššiu ako svetový priemer, ale stále polovicu toho, čo sa konzumovalo v krajinách ako Švédsko a Spojené kráľovstvo.
Nedávnejšia štúdia z Kanadského zdravotného prieskumu komunity zistila, že káva bola druhým najpopulárnejším nápojom medzi dospelými Kanadčanmi, pričom prvou voľbou bola voda. Národná dieta a nutričný prieskum Spojeného kráľovstva tiež zhromažďovali informácie o spotrebe kofeínu prostredníctvom potravín a nápojov od dospelých aj detí. Tieto údaje ukazujú, že priemerný dospelý v Spojenom kráľovstve konzumuje asi 130 mg/denne kofeínu a deti asi 35 mg/denne. Štúdia z Japonska, ktorá využívala 4-dňové potravinové denníky, uviedla priemernú dennú spotrebu kofeínu u dospelých približne na úrovni 260 mg/denne.
Nakoniec sa uvádza, že obyvatelia Fínska, Nórska, Holandska a Švédska pravidelne konzumujú najviac kofeínu, hlavne z kávy.
Záver
Vo všeobecnosti má kofeín veľmi priaznivý vplyv na športový výkon, treba však brať do úvahy aj jeho časovanie a poznať, ako na vás kofeín vplýva. Nemali by sme ho príjmať tak, aby negatívne ovplyvnil náš spánkový režim. Podľa súčasných poznatkov príjem kofeínu zdravými dospelými v dávke do 400 mg denne nie je spojený s nepriaznivými účinkami, ale závisí aj od iných determinantov životného štýlu ovplyvňujúcich zdravie. Nadmerná konzumácia kofeínu môže mať negatívne zdravotné následky. Kofeínu by sa mali vyhýbať tehotné ženy, deti a dospievajúci. Takže užívajte si svoj moment s kávou, čajom, colou alebo iným nápojom ale veď viete, s mierou.