Celodenné sedenie je fenoménom posledných dekád.
Spravidla, ak nám do fitka príde klient, ktorý má dlhé roky sedavé zamestnanie, tak vopred môžeme predpokladať, že bude mať zhoršené držanie tela, oslabený stred tela a pravdepodobne aj opakujúce sa bolesti spodnej časti chrbtice. V študií na 447 office-zamestnancoch sa sledovali negatívne účinky sedenia. Vo svojej práci sedeli 6,29 hodiny z celkového 8-hodinového pracovného času. Výsledky ukázali, že 48,8% účastníkov sa necítilo pohodlne so svojimi pracoviskami a 73,6% sa cítilo vyčerpaných počas pracovného dňa. Okrem toho 6,3% trpelo hypertenziou a 11,2% z nich hlásilo hyperlipidémiu. Výsledky dotazníka ukázali, že najčastejším problémom medzi pracovníkmi kancelárie boli symptómy krku (53,5%), dolnej časti chrbta (53,2%) a ramien (51,6%). Tému bolesti spodnej časti chrbtice rozoberáme v nasledujúcom blogovom článku.
Ak väčšinu dňa trávite za stolom alebo sa nepohybujete tak, ako by ste mali, výskum naznačuje, že pridanie dvojminútových obdobií pohybu vám môže pomôcť získať lepšiu kontrolu nad vašim zdravím.
Predchádzajúci výskum zistil, že keď celý deň sedíte, vaše svaly nie sú tak dobré pri absorbovaní a využívaní aminokyselín, ktoré sú stavebnými kameňmi bielkovín. To by mohlo znamenať, že nebudete budovať toľko svalov, alebo kalórie, ktoré zjete, nie sú využívané efektívne a mohli by byť ukladané spôsobmi, ktoré nechcete (ako tuk). Asi sa pýtate, čo s tým môžeme hneď na pracovisku urobiť ?
Najnovší výskum zistil, že niekoľko krátkych prestávok – aj pri vašom stole – môže prebudiť vaše svaly a udržiavať ich v prevádzke vo vašom prospechu.
Keď sa účastníci každých tridsať minút na dve minúty prechádzali alebo vstali a vykonali 15 drepov na stoličke (vstali a sadli si na stoličku) – ich svaly boli lepšie pri absorbovaní a využívaní aminokyselín v ich krvnom obehu.
Výskum naznačuje, že ak trávite dni sedením, mohlo by to spôsobovať problémy pre vaše celkové zdravie, srdce a mozog. Takže máte veľa získať – a veľmi málo stratiť – nájdením času na 2 minúty chôdze alebo asi 30 sekúnd drepov.
Pauzy vo fyzickej aktivite s rôznou intenzitou počas dlhého sedenia zlepšujú reakčný čas. Naša myseľ je bystrejšia a prácu zvládneme dokončiť pravdepodobne rýchlejšie. Avšak jasnejšie vaskulárne výhody pauzy vo fyzickej aktivite by mali byť potvrdené v budúcnosti prostredníctvom dlhodobých štúdií v prirodzenom prostredí.
Ako zabezpečiť pravidelné „pohybové prestávky“ počas dlhodobého sedenia ? Nastavte si svoje smart hodinky alebo nastavte upozornenia v telefóne počas pracovných dní. Ďalšou možnosťou je vždy o celej hodiny vstať a urobiť 30 sekúnd drepov, trochu sa ponaťahovať, prejsť pár krokov. Aj takáto malá zmena dokáže priniesť z dlhodobého hľadiska zlepšenie zdravotného stavu aj kognitívnych schopností na vašom pracovisku.
Urob to ešte dnes: Počas 8 hodinového pracovného času sprav každú hodinu 10 drepov/polodrepov (ak oblečenie nepustí inak) a prejdi sa 2 min.